Opublikowano:

WOJNA CENOWA O BROM W…

WOJNA CENOWA O BROM W XIXw.
Herbert Dow w 1889 r. opracował proces taniej produkcji bromu. Jego pierwsza firma szybko zbankrutowała, ale współpracownicy pomogli mu założyć Midland Chemical Company.

Dow wynalazł metodę otrzymywania bromu z wykorzystaniem elektrolizy, jednak sponsorzy nie zaaprobowali pomysłu na kontynuację badań i zwolnili go z firmy. Wówczas założył on Dow Chemical Company, po czym kupił Midland Chemical Company, z której został zwolniony.

Dzięki taniej produkcji był w stanie sprzedawać brom w USA w cenie 36 centów za funt. Jednak międzynarodowy rynek był zdominowany przez Bromkonvention. Niemiecki kartel nie wkraczał do USA dopóki Dow nie sprzedawał bromu w Europie.

Dow postanowił jednak wejść do Anglii. W odpowiedzi Bromkonvention, który sprzedawał brom w Europie po 49 centów, zaczął zalewać rynek USA produktem po 15 centów próbując wyeliminować Dow z biznesu.

Wówczas Dow zaczął kupować brom od Niemców za 15 centów. Następnie przepakowywał go i odsyłał do Europy sprzedając po 27 centów (o 22 mniej niż Niemcy).

Bromkonvention nie mógł zrozumieć, dlaczego Dow nie wypadł z interesu, ani dlaczego w USA był tak duży popyt na ich brom. Obniżali więc cenę aż do 10 centów. Zanim zrozumieli na czym polegał fortel, Dow złamał niemiecki monopol i zmusił Bromkonvention do zakończenia dumpingu.

#brom #biznes #starszezwoje #gruparatowaniapoziomu #liganauki #niemcy #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia